Ogrody deszczowe są projektowanymi fragmentami ogrodu, które mają za zadanie między innymi odbieranie i przechwytywanie wody z okolicznych powierzchni utwardzonych takich jak dachy czy przestrzenie wyłożone betonowymi płytami i kostką. Pozytywnie wpływają na stan wód gruntowych, gdyż woda opadowa jest zatrzymywana w obrębie ogrodu i nie ucieka kanałami ściekowymi.

Rozwiązanie takie świetnie sprawdza się na okresy suszy, woda zmagazynowana w glebie w ten sposób jest dostępna dla roślin, co wspomaga ich wzrost w trudnych warunkach środowiska. Rozróżniamy kilka rodzai ogrodów deszczowych: 

  • na gruncie przepuszczalnym tak zwany ogród infiltrujący, 
  • wyściełany folią, 
  • zakładane w donicach. 

Jak założyć ogród deszczowy

Aby założyć ogród deszczowy w pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednie miejsce. Powinien się on znajdować w położeniu gdzie woda gruntowa znajduje się poniżej 1,5m pod powierzchnią ziemi. W celu określenia głębokości lustra wody można wykonać wykop (głębokość 1,5m), który jeżeli w ciągu 24 godzin się nie napełni będzie wskazywał odpowiednie miejsce na wykonanie przedsięwzięcia. Jeżeli to miejsce nabierze wody, będzie trzeba poszukać innego miejsca. 

Granica ogródka znajdująca się bliżej niż 5m od miejsca wrażliwego na wilgoć wskazuje konieczność wykonania ogrodu wyściełanego folią, taka aranżacja ogrodu musi się znajdować nie bliżej niż 0,5m od budynku, najlepiej przy wylocie rury spustowej z wodą deszczową, wówczas jest ona doprowadzana bezpośrednio do powierzchni chłonnej.

Ogród infiltrujący charakteryzuje się wprowadzaniem wody przez powierzchnię przepuszczalną bezpośrednio do gruntu, dlatego powinien zostać zbudowany co najmniej 5m od miejsca newralgicznego, czułego na wilgoć np. fundamentów budynku. Woda z systemów odwadniających dach czy z chodnika doprowadzona może być np. powierzchniowo za pomocą przygotowanego korytka.  

 Elementem ogrodu deszczowego są kamienie i układane poniżej warstwy z kruszywa.

Wielkość ogródka jest skorelowana z powierzchnią odprowadzanej do niego wody. Im większa powierzchnia odprowadzania, tym większa powierzchnia wchłaniania powinna być zapewniona. Niecka przygotowana do budowy ogrodu deszczowego jest wypełniona warstwami kruszywa i piasku co pomaga wodzie szybko 'uciekać’ z powierzchni i wchłaniać się do gruntu. Pomocniczo instalowana jest rura drenarska, która działa awaryjnie w razie przelania się powierzchni chłonnej, wówczas nadmiar deszczówki odprowadzany jest drenażem głębiej do gruntu bądź do odpowiedniej instalacji odpływowej, dzięki czemu ogródek nie zostaje zalany.

Istotnym elementem projektu jest dobór roślin, warto wybierać rośliny zbiorowisk mokrych łąk, są one odporne na zmienne ilości wody i zalewanie korzeni. Współpracując z bakteriami glebowymi rośliny te zatrzymują część zanieczyszczeń i wbudowują je w swoje struktury, co zapobiega wchłanianiu nieczystości do wód gruntowych. W ten sposób zadbamy o czystość gleby i stworzymy cieszącą oko kompozycję roślinną, która będzie cieszyć oko przez lata.

Ogrody deszczowe można zakładać także w donicach.

Jakie korzyści płyną z posiadania ogrodu deszczowego

Ogrody deszczowe są świetnym wyborem dla osób, które chcą ograniczyć w przemyślany i ekologiczny sposób zużycie wody.  Co więcej przyczynią się do powstrzymania erozji gleby i przenikania do niej substancji szkodliwych. Zoptymalizowana retencja wody jest czynnikiem zdecydowanie pozytywnie oddziałującym na środowisko naturalne, wspomaga rośliny oraz zwierzęta a w szczególności bezkręgowce glebowe które odnajdą w zrównoważonym ogrodzie schronienie.


Archnature tworzy zespół specjalistów i pasjonatów ogrodnictwa. Architekci krajobrazu, ogrodnicy z dużym doświadczeniem i wiedzą, którą chcą dzielić się z innymi.