Lato w pełni, pamiętamy o dobrym nawodnieniu naszego organizmu a czy pamiętamy też o zapewnieniu dobrego nawadniania naszym ogrodom? Zapraszamy do przeczytania wpisu blogowego aby dowiedzieć się jakie korzyści zapewnia automatyczny system nawadniania.

Odpowiednia ilość wody doprowadzana do trawnika i rabat jest niezwykle ważna w utrzymaniu ogrodu. Jej niedobór w całości lub jakiejś części naszego zielonego terenu może powodować żółknięcie trawy i więdnięcie a nawet usychanie roślin w rabatach. Ręczne podlewanie ogrodu, noszenie bardzo wielu konewek, ciągnięcie węży ogrodowych może dla niejednej osoby być uciążliwe. Ramię w ramię z ciężarem noszonej wody może iść duże jej zużycie i mimo dobrych chęci, mniejsza efektywność naszego działania.

Podstawowe elementy systemu automatycznego nawadniania

Istotną rolę w utrzymaniu przydomowego ogrodu pełni system automatycznego nawadniania, który może przybrać różne formy dostosowane do wymagań ogrodu i potrzeb jego właściciela. Trawniki podlewane są przez zraszacze, które stanowią nieodzowną częścią ogrodowego nawadniania. Przybierają one różne formy, z których najpopularniejsze są zraszacze statyczne i rotacyjne. Ustawione w odpowiednim miejscu przy właściwie dobranych przez specjalistę parametrach, doskonale sprawdzą się w nawodnieniu przestrzeni trawnikowych. Każdy nawet najciężej dostępny kąt nie będzie cierpiał z powodu niedoborów wilgoci, co da efekt w pięknym, równomiernym zazielenieniu się źdźbeł, które będą cieszyć oko przez cały sezon.

Przez rabaty płynie woda w systemie kropelkowym, która w sposób precyzyjny dotrze do korzeni roślin. Taka metoda utrzyma rośliny rabatowe w dobrej kondycji i zapewni im spokojną wegetację przez bardzo długi czas.

zraszacz

Zraszacz statyczny z dyszą o odpowiednim kącie gwarantuje równomierny opad wody.

Cały proces przeprowadzi sterownik, który odpowiednio zaprogramowany cyklicznie włączy przepływ wody i o odpowiedniej porze dostarczy ustaloną ilość wprost do ogrodu, po czym samodzielnie zamknie elektrozawory i zakończy proces. 

Linia kroplująca z kompensacją ciśnienia zapewnia równomierny dostęp wody roślinom na rabatach.

Montaż systemu automatycznego nawadniania

Montaż takiej instalacji zaczyna się od pomiarów: wydatku wody, ciśnienia wody oraz wyznaczenia rabat, trawnika a także przestrzeni, które nie mają być podlewane. Zebranie tych informacji pomoże w podzieleniu ogrodu na sekcje, które będą zasilać ogród w wodę. Na każdą poprowadzoną w ogrodzie sekcję będzie przypadać odpowiednia do zapotrzebowania ilość zraszaczy bądź linii kroplującej. Po rozmieszczeniu punktów zraszania w terenie można przystąpić do robót ziemnych, które polegają na wykopaniu rowów rozchodzących się według ustalonego schematu od skrzyni z elektrozaworami po miejsca na zraszacze. W dalszym etapie następuje instalacja całego systemu rur, podłączenie zraszaczy i montaż skrzynki z elektrozaworami. Kiedy wszystko jest skręcone i podłączone do punktu poboru wody można wyrównać teren i posiać trawę. Po wszystkim wystarczy zamontować i ustawić sterownik według zapotrzebowania i zainstalować czujnik deszczu.

Zalety systemu automatycznego nawadniania

Automatyczny system nawadniania posiada wiele korzyści, sprzyja oszczędności czasu i ogranicza zużycie wody, która doprowadzona do roślin w tradycyjny sposób może w pewnej części nie być dla nich osiągalna. Równomiernie rozprowadza wodę po całym ogrodzie, dzięki czemu każda jego część jest w odpowiedniej kondycji nawet podczas silnych upałów. Dużą zaletą jest możliwość pozostawienia ogrodu bez opieki podczas wakacji. Wyjazd na dłużej trwający wypoczynek nie spowoduje osłabienia roślin i zżółknięcia trawnika, wszystko dzięki sterownikowi, który załączy system nawadniania w zaplanowanym czasie bez angażowania innych osób.

Montaż rur dla systemu nawadniania w istniejącym trawniku wraz z ponownym ułożeniem darni.

Automatyczne nawadnianie jest wspaniałym rozwiązaniem dla osób ceniących estetykę i czas. Jednostkowy koszt założenia automatycznego systemu nawadniania jest rekompensowany przez wszystkie zalety, które płyną z jego działania jaki i piękna ogrodu, który będzie utrzymany w rewelacyjnym stanie. Przy montażu nawadniania istotni są specjaliści, którzy dobiorą odpowiednie zraszacze, sterownik do parametrów ogrodu i wykonają wszystkie prace instalacyjne z niebywałą precyzją. Ogrodnicy z Archnature chętnie i sprawnie wykonują wyżej wymienione prace.


Archnature tworzy zespół specjalistów i pasjonatów ogrodnictwa. Architekci krajobrazu, ogrodnicy z dużym doświadczeniem i wiedzą, którą chcą dzielić się z innymi.