- Strona Główna
- Zadbaj o ogród
- Jak dbać o tuje – praktyczne wskazówki
- Cięcie
- Czesanie
- Podlewanie
- Nawożenie
- Zadbaj już dziś o swój żywopłot i szpaler z tuji
Chcesz mieć piękny szpaler, żywopłot z tuji? Nic trudnego, wystarczy pamiętać o kilku zabiegach pielęgnacyjnych, które nie powinny przysporzyć Ci problemu. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem.
Tuje to pospolicie występujące w przydomowych aranżacjach rośliny, które przez ostatnie lata były częstym wyborem do ogrodków przydomowych i nie tylko. Ta roślina charakteryzuje się dobrym znoszeniem warunków atmosferycznych, zimuje bez problemów i nie ma dużych wymagań środowiskowych. Sympatię zyskały także dzięki wielorakim możliwościom sadzenia: w formie żywopłotów, w skupiskach i rzędach tworząc liczne kompozycje. Mimo prostoty obycia się z tą rośliną jest kilka czynności pielęgnacyjnych, o których powinniśmy pamiętać aby nasze drzewka rosły zdrowo i bezproblemowo.
Cięcie
Jednym z najważniejszych elementów dbania o tuje jest ich przycinanie. Pierwsze cięcie możemy przeprowadzić już w marcu, usuwając suche i martwe gałęzie oraz formując roślinę do pożądanego kształtu. Skracamy nadmiernie wybujałe pędy do zielonej granicy. Nie powinniśmy bać się mocnego cięcia tui, po zabiegu żywopłot jest stymulowany do rozrastania się i zagęszczania co działa na naszą korzyć, rośnie zdrowszy i silniejszy, zaś pojedyncze drzewka zachowują atrakcyjny pokrój.
Cięcie wybujałych pędów poprawia wygląd żywopłotu z tuji
Na przełomie maja i czerwca możemy kosmetycznie wyrównać rośliny, rosną one dość szybko więc drobna korekcja jest wskazana. Drzewka zachowają pokrój, pozostaną kształtne i estetyczne.
Ostatnie cięcie należy wykonać w sierpniu jednak należy pamiętać aby nie opóźniać zbyt mocno czynności aby rośliny zdążyły przygotować się na zimę.
Regularne przycinanie żywopłotu bądź pojedynczych okazów wpłynie fantastycznie na ich kondycję. Równomiernie się zagęszczą, będą estetyczne i bardzo żywotne.
Cięcie żywopłotu z tuji sprawia że zagęszczają się równomiernie
Czesanie
Podczas pierwszego cięcia na wiosnę, dodatkowym zabiegiem wartym uwagi jest czesanie tui, polega ono na usuwaniu martwego igliwia z wnętrza drzewka. Poprawi to cyrkulację powietrza i zdrowotność. Gdy zielone części rośliny brązowieją od środka nie należy się obawiać, jest to naturalny proces oczyszczania się rośliny. Polega on na zamieraniu aparatu asymilacyjnego (liści, igliwia), który nie ma dostępu do światła i nie uczestniczy w produkcji składników pokarmowych, samemu je pobierając. Proces ten istnieje wśród bardzo wielu gatunków drzew, bardzo dobrze widoczny jest na przykład na sosnach. A dlaczego warto usuwać martwe igliwie? Osadzając się na gałęziach rośliny mogą akumulować organizmy potencjalnie szkodliwe dla drzewka, takie jak pleśnie i inne grzyby. W sprzyjających warunkach nie powinny one zagrażać roślinie ale w okresie suszy czy w wyniku innych niesprzyjających okoliczności mogą one powodować choroby.
Podlewanie
Brązowienie zielonych części rośliny od zewnątrz może być spowodowane niedoborem wody. Nawadnianie jest integralną częścią hodowli tui, drzewka powinny być podlewane regularnie od pierwszego roku życia, obniżenie stanu wód gruntowych przez ostatnie lata może być powodem osłabienia wzrostu i żywotności zwłaszcza młodszych drzewek. Należy dbać o wilgotność gleby aby wzrost ogrodowych okazów był prawidłowy.
Regularne podlewanie tuji jest niezwykle ważne
Nawożenie
Dopełnieniem pielęgnacji jest nawożenie, mimo małych wymagań glebowych można wesprzeć rośliny, które radzą sobie najlepiej w glebach lekko kwaśnych. Można użyć nawozów fizjologicznie kwaśnych bądź dedykowanych do tuji. Nawożenie przeprowadzamy zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia oraz lipca i sierpnia według dawki zalecanej przez producenta specyfiku. Nawożenie, zwłaszcza na wiosnę spowoduje, że drzewko żwawiej będzie się zagęszczać i uzyskamy lepszy efekt.
Nawożenie tuji sprawia, że są zdrowe i soczyście zielone
Zadbaj już dziś o swój żywopłot i szpaler z tuji
Trzymając się terminów cięć i wspomagając się dodatkowymi zabiegami można uzyskać piękny żywopłot, dający dużo satysfakcji. Zadbane rośliny zrekompensują włożony w ich uprawę trud pięknym wyglądem przez cały rok.
Archnature tworzy zespół specjalistów i pasjonatów ogrodnictwa. Architekci krajobrazu, ogrodnicy z dużym doświadczeniem i wiedzą, którą chcą dzielić się z innymi.