Masz dość nierównej walki ze szkodnikami? Zamiast cieszyć się pięknymi i pachnącymi kwiatami róż, przyglądasz się oblepionym od mszyc pędom i zastanawiasz się kiedy to się skończy? W poniższym artykule podpowiadamy jak zwalczyć mszyce w ogrodzie korzystając z biologicznych lub chemicznych metod.

Mszyce są częstym problemem w przydomowych ogródkach i na działkach. Sprawiają problemy zarówno na roślinach ozdobnych jaki i jadalnych spowalniając ich wzrost, oszpecając liście, zmniejszając plony i przenosząc choroby wirusowe. Walkę z nimi można prowadzić przy użyciu wielu sposobów zarówno chemicznych jak i naturalnych. Pamiętając o integrowanej ochronie roślin, co oznacza wykorzystanie wszystkich dostępnych środków ich ochrony, z naciskiem na sposoby biologicznie bezpieczne możemy prowadzić skuteczną walkę z tym szkodnikiem. Oto niektóre sposoby, które stosowane regularnie wesprą nasze siły w zwalczaniu niechcianych gości.

Naturalne metody zwalczania mszyc

Znaną od dawien dawna metodą jest mechaniczne niszczenie owadów, mają one bardzo delikatne ciała i zaledwie musnięcie palcem po liściu pozbawi nas części problemów. Metoda wymaga jedynie zaangażowania czasu w cały proces, lecz jest na tyle skuteczna na ile wykonawca jest spostrzegawczy.
Pośród ogrodników krąży wiele receptur na domowe wywary przygotowywane ze składników, które znaleźć można w naturze a czasem nawet we własnej kuchni. Niektóre z nich nie tylko wesprą zwalczanie szkodliwych organizmów ale też dostarczą roślinom substancji odżywczych. Niektórymi z popularnych środków domowej roboty są:

Cebula i czosnek

Wywary z cebuli i czosnku jako naturalny sposób zwalczania mszyc

  • Wywar z pokrzywy 

Świeże pokrzywy zalewamy wodą w stosunki 1kg:10l. Tak przygotowaną mieszanką po 24 godzinach możemy spryskać rośliny. Pozostawienie wywaru na kilkanaście dni spowoduje powstanie gnojówki z pokrzyw. Takim wywarem również możemy wykonać oprysk po rozcieńczeniu go do roztworu w stosunku 1:20, stosujemy co 3 dni.

  • Wywar z cebuli

Pół główki cebuli, czyli około 70g gotujemy w 10 l wody przez kilkanaście minut, co daje nam gotową miksturę. Po przecedzeniu, wlewamy bezpośrednio do opryskiwacza i wykonujemy oprysk.

  • Wywar z czosnku 

Czosnek jest kolejnym dobrym wyborem do stworzenia repelentu na mszyce, wystarczą 3-4 ząbki czosnku (ok. 20g) na 1 l wody. Rozgnieciony czosnek zalany wodą pozostawiamy na 24 h., stosujemy co 2-3 dni.

  • Wywar z chilli 

Ciekawym sposobem zwalczania mszyc jest wykorzystanie kapsalicyny, substancji odstraszającej, naturalnie produkowanej przez rośliny w celu obrony przed organizmami chcącymi ją zjeść. Znaleźć można wiele sposobów stworzenia mikstury z papryczkami, najprostszym z nich jest zmieszanie 1-2 łyżeczek przyprawy z 500 ml wody. Po dwóch dniach wywar rozcieńczamy w stosunku 20ml:1l wody, stosujemy co 3-5 dni.

  • Roztwór octu lub sody

Ocet może się okazać skutecznym środkiem w walce z mszycami, należy pamiętać, że może on negatywnie wpływać na rośliny i należy go stosować w dokładnych proporcjach 1:10 (jedna część octu : 10 części wody). Podobnym w działaniu będzie wywar sody, który również może szkodzić roślinom przygotowany w złych proporcjach, dlatego znajduje się w tym samym punkcie co oprysk octowy. Substancje roboczą z sody przygotowujemy w proporcjach ½ łyżeczka proszku do 1l wody, stosujemy co 7 dni.

Opryski wykonujemy bardzo wcześnie rano bądź późnym wieczorem, poza oknem funkcjonowania owadów zapylających. Zabezpieczyć należy skórę i oczy, zwłaszcza przy wywarze z kapsalicyną, który działa niemalże jak gaz pieprzowy.

Ograniczać liczebność mszycy można poprzez stwarzanie warunków do rozwoju gatunków drapieżnych owadów np. biedronek, które są naturalnym wrogiem mszycy. Dbałość o równowagę biologiczną na terenach zielonych sprzyja rozwojowi pożytecznych organizmów, które na drodze łańcucha pokarmowego staną na drodze rozwoju pojawu szkodników. Prowadzenie zrównoważonego ogrodu będzie działało na korzyść naturalnych metod walki ze szkodnikami.

Preparaty chemiczne do zwalczania mszyc

oprysk roślin i owoców w ogrodzie

Chemiczne metody zwalczania mszyc

Ostateczną formą ochrony roślin jest wykorzystanie odpowiednich preparatów chemicznych. Mogą one działać w różny sposób: pokrywając owada, ograniczając jego ruchy, uniemożliwiając odżywianie bądź unieszkodliwiając go drogą pokarmową czy kontaktową. Stosowanie chemicznych Śródków ochrony roślin wymaga ścisłego stosowania się do informacji na etykiecie produktu. Środek taki doradzi specjalista w centrum ogrodniczym, należy się wystrzegać zakupów środków ochrony roślin przez Internet (możliwość kupienia podrobionego, bardziej szkodliwego produktu, który może zniszczyć ogród bądź negatywnie wpłynąć na zdrowie). Przykładowe preparaty to: Siltac EC (fizyczna metoda eliminacji szkodnika), Karatezeon 050 CS, Sanium System.

biedronka na liściu

Biedronki są niezwykle pożyteczne w ogrodzie, gdyż żywią się między innymi mszycami

Zadbaj o zdrowy i piękny ogród

Zwalczanie mszycy może odbywać się na wielu poziomach, ogrodnicy mając całe spektrum narzędzi mogą dobrać najbardziej optymalne rozwiązanie do zaistniałej sytuacji. Zanim sięgniemy po chemiczną ochronę roślin warto rozważyć metody opisane powyżej. Całokształt działań stosowanych w ogrodzie, zrównoważone i ekologiczne podejście do ich ochrony może wspomóc nasze działania i pozwoli się cieszyć zdrowym i pięknym widokiem.


Archnature tworzy zespół specjalistów i pasjonatów ogrodnictwa. Architekci krajobrazu, ogrodnicy z dużym doświadczeniem i wiedzą, którą chcą dzielić się z innymi.