Ogród dla wielu osób jest miejscem ucieczki od miejskiego zgiełku, którego doświadczamy na co dzień. Oczekujemy aby zieleń, piękno kwiatowych barw i mieszanki naturalnych woni docierały do naszej percepcji i koiły skołatane nerwy. Takich wrażeń zdecydowanie dostarczyć może nam łąka kwietna, która łączy w sobie funkcję uroczego, barwnego zakątka i żywego ekosystemu wspierającego bioróżnorodność naszej okolicy. Decyzja o zaaranżowaniu łąki w swoim ogrodzie może przynieść liczne korzyści dla domowników jaki i lokalnej przyrody.

Korzyści z posiadania łąki kwietnej w ogrodzie

Skrawek ogrodu usiany kwitnącymi różnokolorowo roślinami zdecydowanie przyciągnie do naszego domostwa wiele gatunków zapylaczy. Pszczoły, motyle czy chrząszcze licznie będą odwiedzały miejsce, w którym znajdą schronienie i pożywienie co zdecydowanie przyczyni się do ochrony przyrody a domownikom dostarczy wiele radości z obserwacji tych ciekawych i barwnych stworzeń. Przestrzeń obsiana gęsto roślinami wspomaga warunki wodne w ogrodzie, gleba nie jest wystawiona bezpośrednio na oddziaływanie słońca co zmniejsza wyparowywanie wody. Łąka kwietna nie wymaga tak intensywnego podlewania, za czym idzie nieco mniejsze zużycie wody w tym obszarze. Decydując się na łąkę kwietną zmniejszamy również użycie nawozów (w porównaniu do trawnika) za co pszczoły i inne pożyteczne gatunki owadów będą nam wdzięczne. Nasz kwiatowy dywan może być pielęgnowany w myśl zintegrowanej ochrony roślin co oznacza, że w pierwszej kolejności chwasty usuwamy ręcznie i staramy się nie uciekać do ochrony chemicznej. Bezkręgowce w otoczeniu naszego ogrodu będą bezpieczne.

łąka kwietna w ogrodzie

Kolorowa łąka kwietna w ogrodzie

Łąka kwietna może świetnie wpisać się w styl ogrodu naturalistycznego, wieloletnie łąki kwietne świetnie zagospodarują przestrzeń i wesprą bioróżnorodność co jest ogrodniczym trendem godnym wspierania. Należy pamiętać też o odpowiedniej pielęgnacji kwietnych rabat, nie wymagają one dużego nakładu pracy co jest ich zdecydowaną zaletą, jednak oprócz wyrywania chwastów, które psują naszą kompozycję trzeba pamiętać o jesiennym koszeniu łąki, aby gatunki wieloletnie na wiosnę znów mogły z łatwością wyrosnąć.

Jakie zagrożenia niesie ze sobą posiadanie łąki kwietnej

Aspektem jaki należy brać pod uwagę przed zaaranżowaniem w ogrodzie łąki kwietnej jest stan zdrowia domowników. Dokładniej mówiąc ich skłonności alergiczne w kierunku pyłków roślin i ukąszeń owadów. Dla tych, którzy obawiają się o swoje zdrowie polecamy lokalizowanie łąki kwietnej na krańcach ogrodu, zabezpieczenie domowych apteczek w potrzebne medykamenty, bądź ostatecznie zrezygnowanie z niej.

Owad na kwiatach to częsty widok w ogrodzie, w którym zasiana jest łąka kwietna

owad na kwiatach
kwitnące stokrotki lśniące w promieniach słońca

Łąka kwietna pięknie prezentuje się w promieniach słońca

Istnieje bardzo wiele propozycji aranżacji łąk kwietnych w ogrodach działkowych i przydomowych, zależą one od preferencji właściciela oraz warunków panujących w ogrodzie. Czasem pojawia się dylemat co do wyboru najbardziej odpowiadającej kompozycji i mieszanki nasion w czym mogą pomóc specjaliści z Archnature!


Archnature tworzy zespół specjalistów i pasjonatów ogrodnictwa. Architekci krajobrazu, ogrodnicy z dużym doświadczeniem i wiedzą, którą chcą dzielić się z innymi.