Wiosna to czas, w którym możemy wprowadzić do ogrodu powiew świeżości. Przycinanie i nawożenie z pewnością są zabiegami, które odmładzają i odżywiają rośliny nadając im nowy blask.  Jednak są sytuacje, w których czynności te mogą niezamierzenie przynieść przykre konsekwencje. Przykładem może być nieodpowiednie przycięcie hortensji, a w szczególności tej ogrodowej. Co zrobić i na co zwracać uwagę aby prawidłowo przyciąć hortensję? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć poniżej.

hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa.

Jak odróżnić hortensję ogrodową od bukietowej

Istnieje kilka gatunków hortensji: bukietowe, ogrodowe, krzewiaste, pnące, dębolistne, piłkowane. Jednak to hortensja ogrodowa najczęściej sprawia problem początkującym ogrodnikom. Jest ona mylona z hortensją bukietową. Hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych, które przycięte na wiosnę nie wydadzą ani jednego kwiatu. Odróżnić ją od bukietowej, można poprzez zwrócenie uwagi na pędy, które u ogrodowej będą grube, żywe, pokryte sporymi naprzemianległymi pąkami i również takimi będą zakończone. Pąki są grube i liczne. Odrosty będą niezdrewniałe wychodzące pojedynczo z bryły korzeniowej, a kora koloru od brązowego po szarozielonkawy. Płatki kwiatu hortensji ogrodowej są duże, a liście spore, grube, skórzaste i pomarszczone. Międzywęźla, czyli odległości jednego liścia od drugiego, są niewielkie. Jeśli obok starych pędów wyrastają z ziemi świeże pąki, to znak, że przed nami znajduje się hortensja ogrodowa.

Hortensja bukietowa ma pędy cieńsze, bardziej zdrewniałe, często rozkrzewione z odrostów kilku pędów głównych. Jej kwiatostan składa się z wielu małych kwiatków ułożonych stożkowo. Mają one biały kolor a później część odmian przebarwia się na różowo. Odległość jednego liścia od drugiego może być duża. Hortensja bukietowa ma długie pędy, które wyrastają zawsze z poprzedniej, zdrewniałej gałęzi. Nie ma pędów wyrastających z podłoża. Wszystkie pędy mają jesienią kolor brązowy, są zdrewniałe, ale w przeciwieństwie do hortensji ogrodowej ich skóra się nie łuszczy.

hortensja ogrodowa hortensja bukietowa

Porównanie Hortensji
ogrodowej (po lewej)
bukietowej (po prawej)

Pielęgnacja hortensji ogrodowej

Hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych dlatego jesienią przycinamy kwiatostany a wiosną resztki zaschniętych kwiatostanów. Od połowy marca do końca kwietnia wykonujemy cięcia sanitarne. Usuwamy przemarznięte, martwe pędy u podstawy ostrym sekatorem aby zrobić miejsce pędom żywym. Jeśli na gałązkach widać przemarznięte czubki, należy je przyciąć do pierwszej pary zielonych pąków.

Optymalny rozwój hortensji ogrodowej zapewniają nawozy mineralne o pH kwaśnym od 4,5 do 6,5. 

Dla tych ogrodników, którzy chcieliby poeksperymentować z kolorem kwiatów hortensji ciekawostką będzie, że zapewniając roślinie rozwój w glebie o ph powyżej 7 rośliną będzie dążyć do wydania kwiatów różowych a w glebie kwaśnej poniżej 7- niebieskich.

Czas nawożenia przypada w okresie wiosennym od połowy kwietnia do połowy marca, wzbogacanie gleby warto ponowić w lecie (czerwiec, lipiec). Dawkę nawozu zalecaną na etykiecie produktu rozsiewamy równomiernie wokół roślin. Należy pamiętać aby nawóz nie leżał zbyt gęsto, przede wszystkim nie usypujemy z niego górek pod rośliną i nie zasypujemy obficie szyjki korzeniowej. 

Tak przygotowane do sezonu hortensje z pewnością pięknie rozkwitną i staną się dumą naszego ogrodu.


Archnature tworzy zespół specjalistów i pasjonatów ogrodnictwa. Architekci krajobrazu, ogrodnicy z dużym doświadczeniem i wiedzą, którą chcą dzielić się z innymi.