Wiosna to czas, w którym możemy wprowadzić do ogrodu powiew świeżości. Przycinanie i nawożenie z pewnością są zabiegami, które odmładzają i odżywiają rośliny nadając im nowy blask. Jednak są sytuacje, w których czynności te mogą niezamierzenie przynieść przykre konsekwencje. Przykładem może być nieodpowiednie przycięcie hortensji, a w szczególności tej ogrodowej. Co zrobić i na co zwracać uwagę aby prawidłowo przyciąć hortensję? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć poniżej.
Hortensja ogrodowa.
Jak odróżnić hortensję ogrodową od bukietowej
Istnieje kilka gatunków hortensji: bukietowe, ogrodowe, krzewiaste, pnące, dębolistne, piłkowane. Jednak to hortensja ogrodowa najczęściej sprawia problem początkującym ogrodnikom. Jest ona mylona z hortensją bukietową. Hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych, które przycięte na wiosnę nie wydadzą ani jednego kwiatu. Odróżnić ją od bukietowej, można poprzez zwrócenie uwagi na pędy, które u ogrodowej będą grube, żywe, pokryte sporymi naprzemianległymi pąkami i również takimi będą zakończone. Pąki są grube i liczne. Odrosty będą niezdrewniałe wychodzące pojedynczo z bryły korzeniowej, a kora koloru od brązowego po szarozielonkawy. Płatki kwiatu hortensji ogrodowej są duże, a liście spore, grube, skórzaste i pomarszczone. Międzywęźla, czyli odległości jednego liścia od drugiego, są niewielkie. Jeśli obok starych pędów wyrastają z ziemi świeże pąki, to znak, że przed nami znajduje się hortensja ogrodowa.
Hortensja bukietowa ma pędy cieńsze, bardziej zdrewniałe, często rozkrzewione z odrostów kilku pędów głównych. Jej kwiatostan składa się z wielu małych kwiatków ułożonych stożkowo. Mają one biały kolor a później część odmian przebarwia się na różowo. Odległość jednego liścia od drugiego może być duża. Hortensja bukietowa ma długie pędy, które wyrastają zawsze z poprzedniej, zdrewniałej gałęzi. Nie ma pędów wyrastających z podłoża. Wszystkie pędy mają jesienią kolor brązowy, są zdrewniałe, ale w przeciwieństwie do hortensji ogrodowej ich skóra się nie łuszczy.
Porównanie Hortensji
ogrodowej (po lewej)
bukietowej (po prawej)
Pielęgnacja hortensji ogrodowej
Hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych dlatego jesienią przycinamy kwiatostany a wiosną resztki zaschniętych kwiatostanów. Od połowy marca do końca kwietnia wykonujemy cięcia sanitarne. Usuwamy przemarznięte, martwe pędy u podstawy ostrym sekatorem aby zrobić miejsce pędom żywym. Jeśli na gałązkach widać przemarznięte czubki, należy je przyciąć do pierwszej pary zielonych pąków.
Optymalny rozwój hortensji ogrodowej zapewniają nawozy mineralne o pH kwaśnym od 4,5 do 6,5.
Dla tych ogrodników, którzy chcieliby poeksperymentować z kolorem kwiatów hortensji ciekawostką będzie, że zapewniając roślinie rozwój w glebie o ph powyżej 7 rośliną będzie dążyć do wydania kwiatów różowych a w glebie kwaśnej poniżej 7- niebieskich.
Czas nawożenia przypada w okresie wiosennym od połowy kwietnia do połowy marca, wzbogacanie gleby warto ponowić w lecie (czerwiec, lipiec). Dawkę nawozu zalecaną na etykiecie produktu rozsiewamy równomiernie wokół roślin. Należy pamiętać aby nawóz nie leżał zbyt gęsto, przede wszystkim nie usypujemy z niego górek pod rośliną i nie zasypujemy obficie szyjki korzeniowej.
Tak przygotowane do sezonu hortensje z pewnością pięknie rozkwitną i staną się dumą naszego ogrodu.
Archnature tworzy zespół specjalistów i pasjonatów ogrodnictwa. Architekci krajobrazu, ogrodnicy z dużym doświadczeniem i wiedzą, którą chcą dzielić się z innymi.