Wiosna to czas przeprowadzania wielu zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Nie zapominajmy o wertykulacji, gdyż to dzięki niej nasz trawnik będzie pięknie wyglądał w pełni sezonu. Jakie są korzyści wiosennej wertykulacji, na czym polega jak się do niej przygotować – zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu na Blogu.

Wiosna jest czasem rozpoczęcia wegetacji w ogrodzie, rośliny zaczynają się zielenić i wracają do życia po zimowej stagnacji. Jest to idealna pora aby wykonać prace pielęgnacyjne, które ułatwią wzrost trawnika m.in. wertykulacja.

Na czym polega wertykulacja

Jest ona zabiegiem mechanicznym opartym na nacinaniu darni w trawniku, co ułatwia jego wzrost i poprawia wygląd. Zabieg ten wykonuje się na trawnikach co najmniej dwuletnich specjalnie przeznaczonym do tego sprzętem (wertykulatorem). Na rynku dostępne są wertykulatory ręczne, elektryczne, akumulatorowe i spalinowe.

wertykulator w trakcie pracy

W trakcie wertykulacji następuje nacinanie darni.

Jakie są korzyści wiosennej wertykulacji

Na trawniku zalegają martwe resztki roślinne, które podczas upalnych dni wysychają i wchłaniają wodę. Przez to w sposób ograniczony dociera ona do gleby i nie jest w pełni dostępna dla trawy, zaś w mokre dni zatrzymuje dużo wilgoci. Ponadto  rozkładające się resztki wspierają procesy patogeniczne rozwoju chorób grzybowych.

Dzięki wiosennej wertykulacji pozbywamy się tak zwanego filcu, czyli pozostawionych na trawniku ścinek po koszeniu, mchu, chwastów i innych zanieczyszczeń. Pozbywając się zalegającej materii organicznej tworzymy przestrzeń w której trawnik ma dostęp do wody, powietrza i słońca stymulując wzrost źdźbeł.

Jak przygotować trawnik do wertykulacji i jak ją przeprowadzić

Przygotowując trawnik do wertykulacji należy w pierwszej kolejności usunąć kamienie, gałęzie, pozostawione sprzęty, wyrównać kretowiska. Następnie sprawdzić miejsca występowania zraszaczy i oznaczyć je aby były widoczne podczas pracy. Nie wykonanie tej czynności mogłoby spowodować wuszkodzenie dysz przez noże wertykulatora. Sprawdzamy również czy gleba nie jest przesiąknięta wodą. Praca na mokrym trawniku może spowodować wyrywanie kęp trawy. 

Przed wertykulacją należy przygotować trawnik. 

wertykulacja trawnika

Wertykulacje przeprowadzamy w bezdeszczowy dzień, dostosowując głębokość zanurzenia noży w glebie od stopnia przerośnięcia trawnika przez filc czy jego gęstości. Prowadzimy wertykulator od jednej krawędzi trawnika do drugiej pasowo. Następnie wykonujemy to samo w poprzek trawnika. Jest to tak zwana wertykulacja krzyżowa. Po wykonaniu tego zadania, grabimy pozostawione szczątki i usuwamy je z trawnika. Na koniec zasilamy trawnik nawozem oraz dosiewamy trawę w miejscach ubytków. 

sprzatanie po wertykulacji

Po wertykulacji krzyżowej należy starannie zagrabić trawnik..

Pamiętajmy o wiosennej wertykulacji!

Wiosenna wertykulacja trawnika to bardzo ważny element pielęgnacji ogrodu. Najlepiej wykonać ją w okresie od połowy marca do końca maja. Jeśli trawnik w ciągu sezonu mocno się zagęści, lub robot koszący pozostawia dużo materii na trawniku, warto zabieg powtórzyć jesienią (we wrześniu). Wspomaganie trawy takim zabiegiem zapewni mu długotrwały i estetyczny wygląd.


Archnature tworzy zespół specjalistów i pasjonatów ogrodnictwa. Architekci krajobrazu, ogrodnicy z dużym doświadczeniem i wiedzą, którą chcą dzielić się z innymi.