Wiosna jest doskonałym czasem na pierwsze w sezonie prace i porządki. To właśnie wtedy rośliny budzą się do życia po zimowej przerwie. W tym czasie warto zastanowić się nad działaniami, do których możemy przystąpić aby przydomowa działka dobrze prezentowała się w sezonie.

Zimą część pędów może ulec przemarzaniu i połamaniu przez okiść śnieżną. Już w marcu warto przystąpić do przycinania, przyjrzeć się nasadzeniom i usunąć martwe, uszkodzone części roślin. Niektóre z nich wymagają wiosennego cięcia aby skutecznie mogły wzrastać podczas cieplejszych miesięcy. Dobrze jest o tym pamiętać i przygotować sekator, zanim jeszcze okazy zużyją energię na wypuszczenie świeżych pędów.

Jak dbać wiosną o drzewa i krzewy owocowe

Pierwsze miesiące roku są idealnym czasem aby zadbać o drzewa owocowe. Wymagają one także cięć korekcyjnych i usunięcia tak zwanych wilków (długie, cienkie i rosnące pionowo w górę pędy). Jeżeli owocówki chorowały w poprzednich latach i nie wydawały owoców, warto rozważyć wykonanie oprysku środkiem ochrony roślin. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku miedzian. Zabieg ten zahamuje rozwój zarodników grzybów, które powodują różnorakie choroby drzew i krzewów owocowych. Należy pamiętać aby używać środków ochrony roślin odpowiedzialnie, zgodnie z zaleceniami producenta i ich przeznaczeniem. Wtedy na pewno nie przyniesie to negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia i środowiska.

Liście na trawie do uporządkowania

Wiosna to czas porządkowania rabat ze starych liści, aby zrobić miejsce na pojawiające się nowe kwiaty.

Zadbać o trawnik wiosną

Zazwyczaj dużą częścią powierzchni okołodomowych jest trawnik. Wczesnowiosenne miesiące są świetnym okresem aby zrobić z nim porządek. Wertykulacja na co najmniej dwuletnich trawnikach pomoże pozbyć się zeszłorocznego filcu i mchu, polepszy warunki wzrostu, a także poprawi wygląd murawy (szczegółowe informacje na temat wertykulacji już w kolejnym wpisie blogowym). W miejscu powstałych ubytków trawy, warto ją dosiać, a całość murawy zasilić nawozem wysokoazotowym (stężenie azotu w mieszance NPK około 20%).

Rozmnażanie bylin

Rozmnażanie bylin przez podział kęp to idealne zajęcie po zimie. Możemy w ten sposób rozmnażać astry bylinowe, miskanty czy rojniki. Nacinając bryłę korzeniową rozdzielamy rośliny na mniejsze kępy, które stają się już samodzielnymi egzemplarzami.

Podział bylin pozwala uzyskać nowe egzemplarze i odświeżyć stare. 

Nawożenie wiosenne

Nawożenie jest istotną częścią wiosennych prac ogrodowych. Już od marca można byliny oraz krzewy i drzewa zasilić nawozem mineralnym wieloskładnikowym rozsypując granulat luźno wokół roślin, aby wspomóc ich wzrost. Pamiętajmy o tym, by nie sypać nawozu bezpośrednio przy szyjce korzeniowej, gdyż może to spowodować poparzenie roślin. Warto używać także naturalnych nawozów rozpuszczalnych lub kompostu.

Pierwsze miesiące roku są bardzo istotne z punktu widzenia ogrodnika, prace wykonane w tym okresie determinują wzrost i intensywność kwitnienia wielu gatunków roślin ogrodowych. Spóźnienie się z zabiegami czy ich zaniechanie może pozbawić nas widoku działki w pełni swojego piękna. Zadbane rośliny w ogrodzie wynagrodzą nam spędzony przy nich czas zaskakując barwami, dorodnymi kwiatostanami i ciesząc podczas spacerów czy spotkań z rodziną i znajomymi.


Archnature tworzy zespół specjalistów i pasjonatów ogrodnictwa. Architekci krajobrazu, ogrodnicy z dużym doświadczeniem i wiedzą, którą chcą dzielić się z innymi.