Okres późnej jesieni i zimy to czas, w którym wiele ogrodów staje się szare i mało atrakcyjne dla oka. Można temu zapobiec, decydując się na zasadzenie roślin wiecznie zielonych, które bez względu na panującą porę roku będą zdobić bliską okolicę domu. Krzewy zimozielone docenia się szczególnie wtedy, gdy pozostałe rośliny pozostają w stanie spoczynku z powodu niskich temperatur na zewnątrz. Wspaniale w ogrodzie prezentują się rośliny zimozielone iglaste. Z wyższych roślin można wymienić: świerk kłujący 'Jan Byczkowski’ o pięknym jasnozielonym wybarwieniu igieł, sosnę bośniacką 'Malinki’ o zwartym pokroju, czy cis pośredni 'Wojtek’, który doskonale będzie rósł nawet w cieniu. Niższe rośliny wiecznie zielone warte uwagi to: sosna górska 'Ophir’, Świerk pospolity 'Pusch’, jałowiec płożący 'Blue Chip’

Istnieją także liściaste odmiany roślin zielonych cały rok. Jednym z bardziej popularnych roślin wiecznie zielonych jest barwinek pospolity. Charakteryzuje się ciemnozielonymi, smukłymi liśćmi, które rosną blisko ziemi i zadarniają przestrzeń. Wiosną kwitnie na fioletowo lub niebiesko. Podczas projektowania ogrodu, należy wziąć pod uwagę, że barwinek pospolity ma tendencję do rozrastania się. Ten rodzaj rośliny wiecznie zielonej lubi żyzne, próchnicze podłoże i moż być sadzony w cieniu drzew.

Wiecznie zielone krzewy i rośliny do ogrodu

Innym rodzajem roślin wiecznie zielonych są bukszpan oraz ostrokrzew kolczasty. Bukszpan jest często spotykaną rośliną w ogrodach, głównie z uwagi na nieznaczną ilość czasu, jaką trzeba jej poświęcić. Poradzi sobie zarówno w miejscach dobrze nasłonecznionych, jak i w cieniu. Bukszpan przycina się na ogół dwa razy w roku. Rodzinę roślin zielonych przez cały rok wzbogaca ostrokrzew, posiadający piękne, aczkolwiek trujące, czerwone owoce.

Lśniące liście i białe kwiaty to atuty kolejnej rośliny wiecznie zielonej. Mowa o krzewach laurowiśni wschodniej, które wykorzystywane są do formowania żywopłotów. Rośliny kwitną w maju, a do prawidłowego wzrostu potrzebują gleby próchniczej o odczynie średnio kwaśnym. Zielony przez cały rok jest bluszcz pospolity – roślina rosnąca w dobrze zacienionych i wilgotnych miejscach.

Rośliny wiecznie zielone

Wybór roślin wiecznie zielonych jest szeroki, dlatego warto zaczerpnąć wiedzy i doświadczenia specjalistów Archnature, jak sadzić i pielęgnować rośliny zielone przez cały rok lub powierzyć nam zadanie założenia ogrodu. Oferujemy kompleksowe usługi z zakresu aranżacji przestrzeni przed domami oraz budynkami użyteczności publicznej. Od wielu lat realizujemy projekty będące połączeniem obecnych trendów, wysokiej funkcjonalności oraz wizji klientów. Chętnie stworzymy dla Państwa ogród z roślinami wiecznie zielonymi, by dobrze prezentował się nawet jesienią i zimą.