Do sadzenia ziół w ogrodzie zachęca zarówno ich wygląd, zapach jak i praktyczne zastosowanie w kuchni czy domowej apteczce. Jak zatem stworzyć kompozycję opartą o zioła?

BARWA I ZAPACH

Do tworzenia barwnych kompozycji idealnie nadają się rozmaite odmiany szałwi lekarskiej i tymianku a także bazylii. W barwnych ogrodach ziołowych nie potrzeba wielu gatunków, gdyż zwracamy uwagę na różnorodność koloru. Obwódkę barwnego wzoru można utworzyć z bukszpanu, bądź wykorzystać np. szałwię purpurolistną czy też kamienie, podkłady kolejowe, plastry drewniane.

Warto w ogrodzie ziołowym posadzić rośliny pachnące, gdyż ich zapach działa odprężająco, kojąco. Do pachnących roślin zaliczamy: miętę, melisę, tymianek, bazylię, lawendę, estragon,

KSZTAŁT-KOŁO

Wspaniale prezentują się ogrody ziołowe w obrębie koła o średnicy około 1,5 m. Stanowią one urozmaicenie na prostokątnej działce o dużej połaci trawnika. Ciekawą kompozycję uzyskamy wykorzystując koło od wozu i w przestrzeniach między szprychami sadząc zioła. Jeśli nie mamy koła możemy ułożyć okrąg z kamieni i szprychy z drewnianych listewek wpuszczonych w ziemię lub z większych otoczaków.  Należy pamiętać, aby glebę pod kołem przekopać i odchwaścić. Następnie uzupełniamy przestrzenie między szprychami ziemią i obsadzamy niewielkimi sadzonkami ziół. Na koniec obficie podlewamy.

KSZTAŁT-PROSTOKĄT I  NAROŻNIK

Podstawową kompozycją prócz koła jest oczywiście prostokąt, który jednak nie może być za duży aby zapewnić dostęp także do roślin posadzonych pośrodku. Jeśli posiadamy w ogrodzie wąską niezagospodarowaną przestrzeń np. między ścieżką a murem to jak najbardziej można także wykorzystać ją na posadzenie ziół. Wówczas z tyłu sadzimy rośliny wyższe a z przodu niższe, aby zaprezentować dobrze wszystkie. Przestrzenie w narożnikach mogą zyskać efektowny wygląd dzięki ziołom. Zwracamy uwagę czy w tych miejscach jest wystarczająca ilość światła dla uprawy ziół.

KSZTAŁT-SWOBODNY

Znakomicie w ogrodzie prezentują sie kompozycje swobodne, gdzie przeplatamy ze sobą krzewy, byliny, rośliny jednoroczne i zioła. Planując taki układ trzeba zwrócić uwagę na proponowane rozstawy roślin, które często podawane są na etykietach, by nie wprowadzić zbyt wielu egzemplarzy na danym obszarze. Zwracamy uwagę na terminy kwitnienia aby kompozycja była atrakcyjna cały sezon. Kompozycja może mieć charakter swobodny ale też nie może być przesycona. Warto tworzy rytm powtarzając nasadzenia poszczególnych ziół. W większych zestawienia pamiętajmy o tym żeby sadzić rośliny w grupach a nie pojedynczo.