Tak oto kolejne targi ogrodnicze za nami. Czy warto było brać w nich udział? Oczywiście, że tak! Zarówno osoby z branży jak i miłośnicy ogródków działkowych mogli znaleźć tu coś dla siebie.

Choć Gardenia zaczynała się w czwartek, to już od początku tygodnia na targach można było zauważyć wzmożony ruch. Wystawcy powoli szykowali swoje stanowiska. Główną część pawilonu 6 aranżowało jak co roku Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów (OSTO), do którego dołączył także nasz zespół. Tematem aranżacji był „Ślub w ogrodzie”. Przestrzeń podzielono na dwie strefy leśną i tzw. białą. Pojawiły się ciekawe elementy wystroju takie jak: drewniane meble o nietuzinkowym kształcie, altany, pergola bioklimatyczna, donice, palenisko, wanna i jacuzzi a wszystko uzupełnione o biżuterię ogrodową. Wśród zieleni przechadzała się Młoda Para, która znakomicie komponowała się z otoczeniem. Taki obraz naprawdę mógłby zainspirować narzeczonych. OSTO wydzieliło także przestrzeń na konkurs „Inspiracje – Aranżacje” który polegał na zaprojektowaniu i wykonaniu ogrodu pokazowego o powierzchni 12 m2. Tematem konkursu było „Zielone marzenie”. Drużyny podeszły do zadania bardzo ambitnie i poradziły sobie znakomicie. Publiczność przez 3 dni mogła głosować na ulubioną pracę.

Już w pierwszym dniu targów świętowaliśmy 20-stolecie istnienia OSTO. Był pyszny tort, szampan, krótka przemowa i bardzo mili goście. Eksperci mogli także wziąć udział (w pt) debacie na temat standardów jakościowych stosowanych w terenach zieleni. Pojawili się przedstawiciele urzędów z Warszawy, Łodzi, Krakowa, Wrocławia, Poznania. Prelegenci zwrócili m.in. uwagę na to, że często na terenach budowy, czy też już podczas projektowania przebudowy ulic czy nowych inwestycji, istniejące drzewa są traktowane marginalnie. Bez większej dbałości prowadzi się przy nich prace budowlane, co znacznie osłabia ich kondycję a nawet prowadzi do obumierania. W sobotę targi odwiedziło najwięcej ludzi, którzy chętnie przybyli na kiermasz ogrodniczy by zakupić sadzonki, krzewy, drzewa owocowe czy cebulki roślin.