Postęp techniki, rozwój cywilizacji spowodował że współczesny człowiek może kupić niemal wszystko. Używa on gotowych produktów, leków, żywności nie mając czasu na samodzielne przygotowanie tych rzeczy. Doprowadziło to do sytuacji, że zapominamy o dobrodziejstwach, jakie oferuje nam natura. Jednym z nich jest glina.

Agrilloteragia

Agrilloterapia to naturalny sposób leczenia wielu schorzeń i obrażeń przy użyciu gliny. Stosowana była ona już w starożytności jako opatrunek, maść na oparzenia, ukąszenia, balsam dla cierpiących na bóle reumatyczne i mięśniowe. Służyła także do celów spożywczych, gdyż udowodniono, że posiada zdolność pochłaniania zarazków, eliminuje objawy niestrawności, ból żołądka i gardła.

Istotną kwestią jest odpowiedni dobór rodzaju gliny, które posiadają pożądany skład chemiczny. Do celów terapeutycznych używa się glinek kolorowych, które w zależności od koloru zawierają różne minerały. Powinno się wybierać glinkę leczniczą, która pozbawiona jest szkodliwych substancji, bakterii i jonów metalicznych. Przed rozpoczęciem terapii istotną kwestią jest konsultacja ze specjalistą.

Gliniane domy- przeżytek czy nowa moda?

Glina stanowi także materiał budulcowy. Świadczą o tym zarówno przykłady pierwszych prymitywnych glinianek jak i obecnie funkcjonujące domy mieszkalne wykonane często w technice drewnianej konstrukcji szkieletowej i przylegających do niej słomiano-glinianych bloczków. Do wykonywania ścian wykorzystuje się glinę brązową, którą bez problemu można dostać w cegielni. Za powrotem do stosowania naturalnych materiałów w budownictwie przemawia fakt, iż gliniane konstrukcje obniżają zawartość kurzu w powietrzu, regulują jego wilgotność, poprawiają mikroklimat we wnętrzu domu, są trwałe, a materiały stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Technologia wykonywania domów glinianych jest przyjazna dla środowiska naturalnego.

Łączymy przyjemne z pożytecznym

Agrilloterapia i Hortiterapia są to terapie które się nie wykluczają a uzupełniają, stanowią idealne połączenie, dzięki któremu można osiągnąć satysfakcjonujące nas efekty. Glina może być stosowana w Hortiterapii zarówno jako materiał wspomagający leczenie schorzeń jak i do celów warsztatowych. Na takich warsztatach można między innymi stworzyć ściankę w ogrodzie, która posłuży jako przesłona, element oddzielający przestrzeń, czy cześć ogrodowego grilla. Przepis na taki element nie jest trudny. Potrzebujemy: 5 wiader gliny, 1/2 wiadra wody, 5% cementu. Mieszankę wyżej wymienionych składników uczestnicy warsztatów powinni ugniatać ręcznie i mieszać, aż osiągnie odpowiednią strukturę. Glina nie może być zbyt wilgotna, lecz łączyć się w zwarte kule, łatwe do rozdrobnienia. Następnie należy układać ją w przygotowanym wcześniej drewnianym szalunku
i ubijać. Czynności te powinno się powtarzać aż do osiągnięcia pożądanej wysokości ścianki.

Warsztaty takie dają możliwość zorganizowania pożytecznej zabawy, gdzie dzieci mogą stworzyć coś własnymi rękami. Uczą się one jak wykorzystywać dary natury i je doceniać. Poza tym jest to niepowtarzalna okazja by poczuć jak pachnie mokra ziemia oraz „legalnie” umazać się nią, co dzieci lubią najbardziej. Tego rodzaju praca uczy jak działać w zespole i wspólnie osiągać zamierzone efekty.