Nie ma takiej przestrzeni, której miłośnicy zieleni nie wykorzystaliby na posadzenie kilku nowych roślin. Niemal każdy przedmiot można przekształcić w doniczkę małą, bądź całkiem sporych rozmiarów. Tym sposobem można nie tylko zazielenić parapet kuchenny, niewielki balkon w bloku mieszkalnym ale także zaniedbaną przestrzeń podwórek wśród zwartej zabudowy kamienicowej w miastach.

Każde działanie mające na celu przywrócenie życia szarym ulicom, jest cenne dla miasta. Ostatnimi czasy w Poznaniu coraz częściej obserwuje się próby zrewitalizowania podwórek i placów pośród kamienic poprzez przekształcenie ich w ogrody społecznościowe. Do stworzenia takiego ogrodu nie potrzeba wiele: kilka palet drewnianych, nadstawki na palety, styropian, ziemia ogrodnicza, keramzyt izolacyjny, folia, farba, rośliny i podstawowe narzędzia. Posiadając te przedmioty można przystąpić do działania. Palety drewniane posłużą jako izolator- podstawa na której będzie można ustawić donice. Aby stworzyć pojemniki na rośliny wystarczy dobrze wyszlifować drewniane nastawki i ułożyć je piętrowo. Posiadają one mocowania, dzięki którym konstrukcja jest stabilna. Tak przygotowane donice można pomalować według twórczego uznania. Następnie, należy przymocować za pomocą wkrętów styropian do konstrukcji w jego wewnętrznej części.  Będzie on chronił glebę i rośliny przez przymarzaniem a także wzmocni donicę i nie pozwoli na wysypywanie się ziemi. Kolejny etap prac to wyłożenie dna donicy folią i uzupełnienie warstwą keramzytu oraz gleby. Na koniec najprzyjemniejsza część, czyli sadzenie roślin. W takiej donicy mogłyby znaleźć się rośliny jednoroczne, zioła, warzywa a także byliny w zależności od potrzeb i upodobań właścicieli ogrodu.

Działanie – nauczanie – uspołecznianie

Licznie tworzone w tym celu warsztaty ogrodnicze związane z tematyką ogrodową mają na celu nie tylko poprawę estetyki miasta, ale także zaangażowanie mieszkańców w działania społeczne. W spotkaniach takich uczestniczą także osoby z różnymi dysfunkcjami, niepełnosprawni, którzy dzięki nim mogą zdobyć cenną wiedzę, którą będą mogli wykorzystać do tworzenia własnych ogrodów. W trakcie trwania warsztatów mogą oni pomóc w działaniach, poczuć się potrzebnymi i przebywać wśród innych, uśmiechniętych i chętnych do rozmowy uczestników.